Sudánsky Omar al-Bashir imituje protesty cez Facebook

Hovoril, ako sa v hlavnom meste Chartúm konali čerstvé demonštrácie.
Protesty začali v decembri znižovať dotácie na chlieb, ale odvtedy sa začali hnevať na vládu pána Bashira. Sudánska vláda tvrdí, že 30 ľudí bolo zabitých v konfliktoch od začiatku nepokojov. Skupiny pre ľudské práva uviedli počet obetí na viac ako 40 rokov.

fcb

Čo povedal prezident Bashir? Pán Bashir využil zhromaždenie svojich podporovateľov vo východnom meste Kassala, aby vysmieval svojich politických protivníkov.
Povedal, že iba voľby by mohli priniesť zmenu vlády. "Toto je náš záväzok a záväzok voči súdánskemu ľudu. Rozhodnutie je tvoje právo, masy sudánskeho ľudu," povedal prezident.

Sudánske úrady sa pokúšali zablokovať sociálne médiá v krajine. Ale lekár v Chartúme povedal na začiatku tohto týždňa, že ľudia obišli blokádu pomocou virtuálnych súkromných sietí (VPN), ktoré môžu skryť polohu používateľa. V Kassale, v blízkosti eritrejskej hranice, pán Bashir tiež povedal, že Sudán opätovne otvoril hranicu s Eritreou po približne ročnom zatvorení.
Východná hranica bola zatvorená, keď Sudán vyhlásil výnimočný stav v dvoch regiónoch za boj proti obchodovaniu s ľuďmi.

chat

Čo je najnovšie na protestoch?
Ako pán Bashir hovoril v Kassale, v hlavnom meste a iných miestach vypukli nové zhromaždenia. Riot polícia vypálila slzný plyn v davoch v Chartúme, povedal svedok agentúre AFP. Protesty sa konali aj v niekoľkých dedinách južne od hlavného mesta. Demonštrácie vedie Združenie sudánskych profesionálov (SPA), ktoré zastupuje zdravotníckych pracovníkov, právnikov, učiteľov a ďalších.
Protesty začali v súvislosti so znížením dotácií na chlieb a paliva, ale teraz demonštranti vyzývajú 75-ročného prezidenta, aby odstúpil.
Pán Bashir, ktorý niekoľkokrát získal voľby, odkedy prišiel k moci v prevratu v roku 1989, zasiahol ohavnú poznámku. V stredu sudánske ozbrojené sily – ktoré podporili prezidenta – varovali, že nedovolia kolaps štátu.

4.3
18