Drone, ktorého mapy zachraňujú životy v Zanzibare

Khadija Abdulla Ali je nepravdepodobným pilotom v tanzánskom súostroví v Zanzibare.
Konzervatívne oblečená a z tradičného moslimského prostredia je členkou Zanzibarskej mapovej iniciatívy, ktorá sa od svojho vzniku v roku 2016 stala poster-dieťaťom za to, ako africké národy môžu pristupovať k naliehavým geopriestorovým výzvam, ktorým čelia.

afrika

Nikdy nesnívala, že jej kariéra bude vyzerať takto.
"Pracoval som tak tvrdo, pracoval som 24 hodín denne, fotografoval, spracúval údaje, moja rodina sa pýtala, prečo to robím, ale stojí za to."
Za týmito leteckými letmi je Zanzibarov charizmatický minister pre krajiny, Mohamed Juma Muhammad.
Architekt výcvikom bojuje s mestským rastom a potrebami turistov, ktorí podporujú miestnu ekonomiku. Rozľahlé osady sú v žiadnom záujme tohto idylického a vesmírneho ostrova.

drobn

"V Afrike nevytvárame priestor pre ľudí," hovorí. "Na prechádzku po ulici v Zanzibare musíte vyjednávať s autami, musíme mať chodníky, priestor pre deti na hranie, pre starých, pre ľudí so zdravotným postihnutím."
Verí, že mapy môžu inžinierovať sociálne zmeny.
"Chceme sa dostať na fázu, kde môžeme vykresliť naše nemocnice na mape, kde môžeme vydávať osvedčenia o bezpečnosti budov, kde môžeme povedať ľuďom, kde sú miestne školy.
"Možno budeme môcť dokonca začať zdaniť ľudí na ich majetku, pretože máme lepší pocit, kto vlastne, čo teraz."
Edward Anderson, ktorý sa stará o mestské plánovanie a znižovanie počtu katastrof pre Svetovú banku, hovorí, že takéto prieskumné letouny sú komplikované, lacné riešenie.
"Tradične by ste použili satelitné snímky, ale nie je to efektívne v trópoch kvôli oblačnosti a nie je to veľmi vysoké rozlíšenie," vysvetľuje.
"Alebo by ste použili lietadlá s posádkou, ale to nie je niečo, čo môžete robiť každých šesť mesiacov, pretože je príliš drahé, len mobilizácia lietadla môže byť stovky tisíc dolárov."

Zanzibarská mapová iniciatíva je najväčším mapovým cvičením na svete, ale projekt bol inšpirovaný jedným cez rieky Dar Es Salaam v pevninskej Tanzánii, ktorý je čiastočne financovaný britským ministerstvom pre medzinárodný rozvoj.
Tu je potreba lepších máp akútne, pretože mesto je jedným z najrýchlejšie rastúcich na svete a absorbuje tisíc ľudí denne.
Edward Anderson zo Svetovej banky hovorí, že mapovacie drony sú nákladovo efektívne

Posledné sčítanie ľudu v roku 2012 odhadlo počet obyvateľov na 4,36 milióna – teraz je to takmer šesť miliónov a stúpajú.
 
Orgány nemôžu držať krok. A keďže mnohé z oblastí, v ktorých sa nováčikovia usadili, nie sú na podrobnej mape oficiálne, neexistujú. O nich nie je nič známe.

4.0
23